Jak nie wpaść w ciąg złych myśli

Awatar użytkownika
Kluskova
Admin Forum
Admin Forum

Jak nie wpaść w ciąg złych myśli

Post autor: Kluskova »

Chciałam podzielić się z Wami pewną metodą, którą poleciła mi terapeutka.
Skarżyłam się jej, że często dopadają mnie takie ciągi czarnych myśli, typu "nic mi się nie uda, nie znajdę pracy, ktoś bliski zachoruje, wszyscy umrzemy". Często takie myśli dopadają mnie w monotonnych i niekoniecznie przyjemnych sytuacjach. Taką jest na przykład... mycie naczyń. Terapeutka zapytała mnie... z jakim nastrojem weszłam do kuchni. Fakt faktem, że z nieprzyjemnym. Byłam zła, że tyle tego jest do umycia i ogólnie wcześniej były jakieś napięcia. Powiedziała, że po pierwsze warto wtedy rozładować lub wyrazić swoje emocje. Nie, że zrobić awanturę pierwszej lepszej osobie, która mi się nawinie - po prostu, wchodząc do kuchni można bezosobowo ryknąć: "kur... ile znowu tego syfu tu jest!!!".
A kiedy już zdarzy nam się wpaść w ten ciąg złych myśli... Nie udawajmy, że ich nie ma, nie zamiatajmy ich pod dywan, nie mówmy sobie, że nie wolno o tym myśleć - bo będzie efekt "nie myśl o białym niedźwiedziu!". Wiecie o co chodzi - ktoś wam powie, żebyście nie myśleli o białym niedźwiedziu, to tym bardziej będzie wam od przychodził na myśl.

Co zatem należy zrobić? Spojrzeć w lewo i odszukać pięć różnych przedmiotów. W kuchni jest ich sporo: np chochla do zupy, pojemniki na przyprawy, kubek, toster, widelec. No i jak już wypatrzymy te pięć przedmiotów, należy skupić się na nich i myśleć, a jeszcze lepiej powiedzieć głośno kilka faktów o każdej z tych rzeczy. Np: chochla do zupy jest metalowa i ma plastikową, długą, niebieską rączkę... Kubek jest średniej wielkości, porcelanowy, ma uszko po mojej prawej stronie, na kubku jest kolorowy nadruk, można pić z niego kawę albo herbatę... i tak dalej.
Jeśli po tym się nie uspokajamy, patrzymy w prawo i powtarzamy tę samą sytuację. Po prawej stronie jest kaloryfer, ma ileś tam żeberek, jest pomalowany na biało, ma zawór... i tak dalej, po dziesięciu przedmiotach nasza głowa powinna już być spokojna, a uwaga odwrócona.

Testuję i działa. :)
Damaged people are dangerous. They know they can survive.
ODPOWIEDZ